Plán akcí 01-06/2015

24.01. - Divadelní představení
25.01. - Dětský karneval
31.01. - Bowlingový turnaj
14.02. - Rybářský ples
07.03. - Obecní ples
30.04. - Pálení čarodějnic
23.05. - Sportovně-dětský den
20.06. - Letní slavnost

 

 



 



  


Počasí online

Škoní vzdělávací program

Obsah:

 

I.                Identifikační údaje mateřské školy.

II.              Charakteristika školy.

III.             Charakteristika školního vzdělávacího programu.

IV.             Organizace vzdělávání.

V.              Vzdělávací obsah.

VI.             Evaluační systém.

 

I.                Identifikační údaje.

 

Název školy:           Mateřská škola Hlušovice,okr.Olomouc,příspěvková organizace

Fakturační adr.:    Hlušovice 36, 783 14 Bohuňovice

Právní forma:        příspěvková organizace

IČO:                       750 29 359

Ředitelka školy:    Taťána Horáková

Učitelka:                Bc. Ivona Urbišová

Školnice:                Martina Lenochová

Telefon:                  585 313 383

Číslo účtu:             202 646 838/0600

e-mail:                    materskaskola.hlusovice(at)seznam.cz

Zřizovatel:             obec Hlušovice

Doručovací adr.:   Hlavní 36, 783 14 Hlušovice       

 

II.  Charakteristika školy:


Typ a velikost školy:

-     nemovitost a pozemek je ve vlastnictví obce Hlušovice

-     počet tříd:                          1

-     typ třídy:                          heterogenní (3 -6 let)

-     kapacita mateřské školy: 25

-     provoz:                            celodenní

-     lokalita:                           obecní mateřská škola

 

Charakter budovy:

     Mateřská škola Hlušovice je umístěna v rekonstruované budově bývalé základní školy.

     Budova je prostorná, světlá, suchá. V přízemí je umístěna šatna pro děti, přípravna jídla s nákladním výtahem, elektrická kotelna, vodárna, WC pro dospělé, umývárna a WC pro děti při pobytu na zahradě. V 1.p. slouží dětem herna, propojená se třídou. Z herny je vchod do umývárny a WC pro děti, které bylo v roce 2008 rekonstruováno tak, aby odpovídalo hygienickým předpisům a kapacitě mateřské školy. Dále se v 1.p. nachází ředitelna, sklad lůžkovin a sklad pomůcek.

     U školy je velká zahrada, která byla v r.2014 nově vybavena moderními hracími prvky pro děti. Vše vybudovala specializovaná firma, která má atesty na všechny výrobky. Zahrada je využívána celoročně. V srpnu 2011 byla zbudována stříška proti padání sněhu a rampouchů.

     Škola má elektrické vytápění, proti vloupání je zajištěna signalizačním zařízením. V části přízemí budovy sídlí obecní úřad, se samostatným vchodem. Toto zajišťuje velmi dobrou spolupráci se zřizovatelem při řešení aktuálních problémů. Pravidelně se provádí revize elektro, výtahu, hasicích přístrojů, tělovýchovného nářadí. Zaměstnankyně jsou proškoleny v oblasti PO a BOZP.. Dle finančních možností je vybavení mateřské školy modernizováno. V období let 2010 – 2014 byl vyměněn el. kotel, zrekonstruovány rozvody teplé vody, radiátory byly opatřeny regulačními ventily, došlo k instalaci nových zářivek ve třídě a částečně na chodbě. V celé budově byla vyměněna okna a vchodové dveře do MŠ a na zahradu. Byla zrekonstruována  a vymalována třída s hernou, upraveny podlahy a položen nový koberec. Zvětšila se hrací plocha a zlepšila světlost herny. Výdejna jídla byla vybavena vodní lázní na uchování potřené teploty jídla. Byl  zakoupen nový počítač a tiskárna.  Hračky a pomůcky jsou průběžně doplňovány dle finančních možností školy. Od roku 2014 slouží dětem nový elektrický klavír.


III. Charakteristika  školního vzdělávacího programu.

     Školní vzdělávací program s názvem „Já, my a svět okolo nás“ je vlastní program mateřské školy zohledňující podmínky MŠ v Hlušovicích. Jeho cílem je dosahování rámcových cílů prostřednictvím vlastních cílů.

 

Rámcové cíle v souladu s RVP  PV jsou: 

1.      rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání

2.      osvojení základů hodnot, na nichž je založena naše společnost

3.      získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí


Zároveň směřujeme k vytváření základů klíčových kompetencí:

(soubor elementárních poznatků, dovedností, schopností, postojů a hodnot dosažitelných v etapě předškolního vzdělávání)

 

-        kompetence k učení

-        kompetence k řešení problémů

-        kompetence komunikativní

-        kompetence sociální a personální

-        kompetence činnostní a občanské

 

Způsoby a prostředky naplňování cílů:

     Umožňujeme dítěti v předškolním věk rozvíjet svou osobnost na základě svých možností, schopností, zájmů a prožitků, a to jak po stránce tělesné, tak i psychické, sociální a duchovní. Cílem školního vzdělávacího programu je umožnit dítěti vnímat svět v jeho přirozených souvislostech a získat tak reálnější pohled na svět a aktivní postoj k němu.

     Program je vypracován jako schematický a umožňuje učitelkám pracovat samostatně.

     Profilujeme se jako obecní MŠ v blízkosti velkého města, která respektuje přirozený způsob života v obci a jeho tradice.

     Nabídka činností je velmi pestrá. Děti si mohou samy vyzkoušet mnoho zajímavých činností. Snažíme se dětem přiblížit život lidí, jejich postoje k přírodě , okolnímu světu a sobě navzájem ve všech jeho podobách. Vytváříme situace, které děti mají možnost samy řešit a projevit se. Je pro nás velmi důležité prožitkové učení, a proto dětem poskytujeme mnoho podnětů. Vzdělávací nabídka je doplňována pravidelnou návštěvou maňáskového   divadla v mateřské škole, představeními loutkového divadla v Divadle hudby a divadle „Šatovka“ v Olomouci, tvořivými dílnami – výtvarnými a hudebními, seznamováním s canisterapií .

     Připravujeme pro děti (i rodiče) projektové dny, slavnosti a události, při kterých mohou děti spolu s rodiči prožít mnoho zážitků.

     Účastníme se některých kulturních akcí v obci: vítání občánků, mikulášské nadílky v KD,vystupujeme pro seniory. Tradice obce kopíruje i naše mateřská škola.

     Významnou součástí života v MŠ jsou i její tradice, ke kterým určitě patří oslava narozenin, zpívání a koledování v místním kostele, velikonoční tvořivé dílny na hradě Šternberku (ve skanzenu v Příkazích nebo na zámku v Náměšti na Hané), besídka ke Dni matek, oslava Dne dětí, pasování školáků šerpou se znakem obce Hlušovice na nějakém významném místě v rámci výletu ( hrad Bouzov, Šternberk, zámek Náměšť na Hané, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem) ), rozloučení s předškoláky.

    

Hlavní zásady, principy, metody a formy práce:

-        respektování individuality dítěte

-        svobodná volba činností, nenásilné vedení dítěte

-        radostná, laskavá a vstřícná atmosféra

-        otevřenost k rodičům a veřejnosti

-        umožňujeme dětem zkoumání a objevování okolního světa

-        nacházíme vždy odpovědi na otázky dětí

-        rozvíjíme hrou i řízenou činností komunikativní schopnosti dětí

-        vedeme ke vzájemnému respektování, soucítění, pomoci

-        dbáme na bezpečí dětí nejen po reálné stránce, ale i pocitové

-        dbáme na dodržování domluvených pravidel

 

Vzdělávací záměr Školního vzdělávacího programu:

      Záměrem tohoto vzdělávacího programu je všestranný rozvoj osobnosti dítěte, jeho individuality, jeho vzdělávacího potenciálu s citovým postojem vůči ostatním lidem, světu kolem něj, lidské práci, rodině, přírodě, vlastnímu zdraví, historii a tradicím. Rozvíjíme a podporujeme vztah k sobě i druhým v souladu s lidskými hodnotami.

      Rozvíjíme samostatnost dítěte a podporujeme jeho zdravé sebevědomí. Děti vedeme ke zdravému životnímu stylu a uvědomění si odpovědnosti za své chování a jednání za aktivní spolupráce s jejich rodiči.

      Nabízíme činnosti na rozvoj dovedností předcházejících čtení, psaní a pochopení elementárních matematických souvislostí. Seznamujeme děti s technickými dovednostmi , a tím vzbuzujeme zájem o technické a manuální činnosti.

      Dle zájmu dětem nabízíme depistáž klinickou logopedkou, screeningové vyšetření očí v preventivním programu „Koukají na nás správně?“, seznamování s anglickým jazykem, ozdravný pobyt v solné jeskyni v Olomouci, plavání v „Centru zdraví“ v Bohuňovicích.

 

IV. Podmínky vzdělávání.

 

Věcné vybavení:

-        V mateřské škole je jedna třída pro max.počet 25 dětí. Nachází se v 1.patře a je tvořeno hernou, třídou, přípravnou jídla a hygienickým zařízením.Nábytek je upraven tak, aby si děti mohly dle dohodnutých pravidel samy brát vše potřebné pro svou hru.

-        Ve třídě jsou nové stolečky a židličky, které odpovídají potřebám dětí.

     V jednání  je pořízení nového nábytku.

-        Přípravna jídla je nová, funkční. Byly dokoupeny nové celé příbory.

Stávající nebyly vhodné pro malé děti.

-        Prostor pro odpočinek je situován v herně. Denně se před chystáním lehátek vysává, lehátka jsou nová, zdravotně nezávadná. Hygienické zařízení je nové, odpovídá hyg. normám a počtu dětí.

-        Ve třídě i herně je dostatečné množství hraček a stavebnic z PVC, dřeva i z měkkých materiálů, které jsou průběžně obměňovány. Herní prostor je pokryt novým kobercem.

-        V kabinetu v 1.p. jsou didaktické pomůcky, výtvarný, obrazový materiál, pomůcky pro dramatiku.

-        V herně je elektrický klavír, nový CD přehrávač a dostatek rytmických nástrojů Orffova instrumentáře a vlastních rytmických a melodických nástrojů. Rodiče nepožadují vybavení televizí a DVD.

-        Vybavení tělocvičným nářadím je slabší ( Polikarpova stavebnice - nová, žíněnka, tunely, žebřík). Je hlavně využíváno vybavení zahrady a hřiště. Náčiní ke cvičení je dostatek. Ze sponzorských darů je vše postupně  obnovováno.

-        Šatna v přízemí je vybavena nábytkem pro odkládání oděvů a obuvi. Vybavení je starší, ale plně funkční (obnoveno rodiči).

-        V šatnách jsou informační nástěnky pro rodiče a prostor pro vystavení prací dětí.

-        V přízemí se nachází funkční plně vybavená výdejna jídla. Vzhledem k tomu, že se jídlo dováží, byla dokoupena vodní lázeň pro uchování stanovené teploty jídla. Pitná voda se dováží z jídelny při ZŠ Holečkova.

-        V přízemí se nachází kotelna s novým elektrickým kotlem a vodárna.Byly vybudovány nové rozvody topné vody a radiátory byly opatřeny regulačními ventily.

-        Mateřská škola má rozlehlou zahradu. V roce 2014 byly zabudovány nové hrací prvky a na pískovišti vyměněna krycí plachta.

-        Výhledově dojde k rekonstrukci budovy a zřízení nového oddělení.

 

Životospráva:

-        Denní řád je dostatečně pružný s ohledem na individuální potřeby dětí, střídáme dobu činnosti a odpočinku.

-        Dbáme na dodržování pitného režimu v průběhu dne, každé dítě má svůj hrneček se svou značkou.

-        Stravování zajišťuje školní jídelna při ZŠ Holečkova v Olomouci.Jídlo se dováží denně. Skladba jídelníčku je pestrá a odpovídá vyživovacím hodnotám dětí. Připomínky rodičů i dětí předáváme.

-        Děti se stravují pravidelně.

-        Odpolední spánek využívají zvláště malé děti, ostatní podle potřeby mohou odpočívat při relaxační hudbě  nebo zvolit klidný program u stolečků nebo na lehátku.

-        Umožňujeme dětem dostatečně dlouhý pobyt venku na školní zahradě, obecním hřišti, cyklostezce, u lesa, potoka.

-        Dle možností poznáváme přírodu vzdálenějšího okolí – cyklostezka z Bohuňovic, pobyt na sv.Kopečku, v ZOO, botanická zahrada v Olomouci

-        Jsou respektovány individuální potřeby dítěte.

 

Psychosociální podmínky:

-        navozujeme vzájemný pocit důvěry a spolupráce s dítětem

-        usnadňujeme dítěti období adaptace na pobyt v mateřské škole

-        děti vedeme k ohleduplnosti, zdvořilosti, vzájemné spolupráci

-        každé dítě má stejná práva, možnosti a povinnosti

-        dítěti nabízíme činnosti dle jeho zájmu a vyspělosti

-        podporujeme důvěru v sebe sama

-        je respektována osobní svoboda a volnost dětí, která je v souladu s respektováním pravidel soužití v mateřské škole

-        vytváříme prostředí jistoty a spokojenosti dětí

 

Personální  podmínky:

-        v mateřské škole pracují 2 učitelky, obě s plnou kvalifikací

-        učitelka i ředitelka se účastní odborných seminářů ke zvýšení kvality vzdělávání dětí

-        úklid a výdej jídel zajišťuje provozní zaměstnankyně – školnice

-        na vycházku, v případě nemoci nebo nepřítomnosti zastupují učitelky s plnou kvalifikací smluvně  na „Dohodou o pracovní činnosti“

-        drobné opravy a sekání zahrady je zajištěno smluvně na „Dohodu o provedení práce“

 

Řízení školy:

-        organizační řád a směrnice ředitelky školy vymezují jasná pravidla a kompetence zaměstnanců školy, důraz je kladem na týmovou práci, vzájemnou spolupráci a vytváření prostředí důvěry a otevřenosti

-        ředitelka kontroluje a vyhodnocuje práci všech zaměstnanců

-        ve škole je funkční informační systém, pedagogické a provozní porady se konají dle potřeby

-        ředitelka vypracovává školní vzdělávací program ve spolupráci s učitelkou

-        kontrolní a evaluační činnosti zahrnují všechny stránky chodu mateřské školy

-        mateřská škola spolupracuje se zřizovatelem a dalšími orgány státní správy a samosprávy

 

Spoluúčast rodičů:

-        spolupráce na základě partnerství ( otevřenost, důvěra, podpora a partnerství), pomoc při uskutečňování projektů

-        dostatek informací o životě v mateřské škole a možnost vyjádřit názor

-        osobní denní kontakt, schůzky s rodiči

-        společné projekty s rodiči

 

Spolupráce s institucemi:

-        mateřská škola spolupracuje s Krajským úřadem olomouckého kraje

-        s Magistrátem města Olomouce

-        spolupráce se zřizovatelem je na výborné úrovni, naší společnou snahou je zkvalitnění prostředí mateřské školy a školní zahrady

-        děti navštěvují před nástupem do základní školy 1.tř. ZŠ v Bohuňovicích

-        spolupráce s logopedkou - depistáž v mateřské škole

-        zapojení do projektu “Koukají na nás správně?“ - screeningové vyšetření očí

-        „Centrum zdraví“ v Bohuňovicích - plavání

-        spolupráce s kulturními zařízeními v okolí mateřské školy:

- Divadlo hudby Olomouc

- divadlo „Šantovka“

- maňáskové divadlo

- ZOO na sv.Kopečku

- Vlastivědné muzeum Olomouc

- botanická zahrada v Olomouci

- Hrad Šternberk, Bouzov, zámek Náměšť na Hané

  

V.  Organizace vzdělávání

     Do mateřské školy jsou přijímány děti zpravidla od 3 - 6 let, dále děti s odkladem školní docházky. Přednostně jsou přijímány děti, které navštěvují mateřskou školu poslední rok  před vstupem do základní školy, zvýhodněny jsou děti s místem trvalého pobytu v obci Hlušovice. Děti mladší 3 let jsou přijímány výjimečně a je přihlíženo ke zralosti dítěte pro vstup do mateřské školy.

     Mateřská škola je jednotřídní, s celodenním provozem. Kapacita

 je stanovena na 25 dětí. V současné době je naplněna.

     Každý rok v březnu se koná po projednání se zřizovatelem zápis do mateřské školy. Konání zápisu je zveřejněno na vývěsce obce a v mateřské škole.

     Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka o dohodě se zákonným zástupcem dítěte délku pobytu v mateřské škole. Děti si v den zápisu mohou prohlédnout se svými rodiči prostory školy, pohrát si a seznámit se s personálem školy. O prázdninách mohou s rodiči docházet na zahradu.

     Při nástupu do mateřské školy klademe velký důraz na adaptaci dítěte v novém prostředí a vytváříme podmínky k citlivému začlenění se do dětského kolektivu. Vzhledem k tomu, že třída se nachází v 1.p., je věnována  zvýšená pozornost na bezpečnost . Adaptační doba je individuální podle potřeb dítěte i uvážení rodičů.

     Třídní vzdělávací program vychází z cílů školního vzdělávacího programu, dobré znalosti dětí a podmínek třídy a mateřské školy.

     U mladších dětí převážně učitelky vytváří základní hygienické návyky, adaptují děti na pobyt v mateřské škole a na její organizaci. Jednoduchými hrami, písničkami a říkankami rozvíjí základní komunikační dovednosti. Pozornost věnují správné výslovnosti. Dle zájmu dětem není bráněno účastnit se činností starších dětí.

     Se staršími dětmi již pracují učitelky cílevědomě, činnosti jsou pravidelné a všestranné. Dbají na harmonický rozvoj dítěte, rozvíjejí jeho osobnost, dbají na komunikační a sociální dovednosti. Zvýšená pozornost je věnována dětem před nástupem do základní školy.

     Všechny děti mají nárok na individuální přístup. Učitelky provádějí pravidelnou diagnostiku dětí ( ústní, písemnou) za účelem zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dětí, přičemž úzce spolupracují s rodiči dětí, případně školskými poradenskými institucemi. Logopeda na začátku školního roku provede v mateřské škole základní logopedické vyšetření dětí po písemné žádosti rodičů. Každé dítě má své portfolio, jehož součástí jsou také výtvarné práce. Portfolio slouží pro potřeby školy, nepředává se do ZŠ.

     Do MŠ docházejí 2 děti se zrakovým postižením. Vzdělávání je uskutečňováno dle individuálního vzdělávacího programu, který byl doporučen SPC pro zrakově postižené v Olomouci. Byla přijata opatření na zajištění jejich bezpečnosti. Také s dětmi s odkladem školní docházky pracujeme dle individuálního vzdělávacího programu.

     Po dohodě s rodiči se mohou děti seznamovat s anglickým jazykem. Je za úplatu a je zajištěno aprobovanou učitelkou, paní Mgr.McMullin. Činnost je organizována v době, kdy se ostatní děti oblékají na vycházku. Děti se pak ke skupině venku připojí. Vzdělávací činnost MŠ není narušena, délka pobytu venku není omezována.

     Děti mají možnost zúčastnit se ozdravného pobytu v solné jeskyni na ul.Janského v Olomouci. Dopravujeme se mikrobusem od mateřské školy. Pobyt je za úplatu.

     Plavání pro skupinu do 10 dětí s 1 učitelkou se uskuteční v „Centru zdraví“ v Bohuňovicích. Dojíždět budeme vlakem. Škola rozhodne, zda dítě dopravu a pobyt zvládne – zvýšený nárok na zajištění bezpečnosti.

Organizace dne v mateřské škole:

 6.30 – 8.45     scházení dětí, hry dle volby dětí,

                        cílené činnosti v malých skupinkách

                        a individuálně, cvičení

 8.45 – 9.15     hygiena, přesnídávka

 9.15 – 9,25     ranní kruh

 9.25 – 10.00   programově řízené činnosti

10.00 – 11,45  vycházka nebo pobyt na zahradě

11.45 – 12.45  hygiena, oběd, příprava na odpočinek

12.45 – 14.15  spánek, odpočinek

14.15 – 14.45  hygiena, svačina

14.45 – 16.15  odpolední zájmové činnosti a individuální práce s dětmi


VI. Vzdělávací obsah.

Vzdělávací oblasti školního vzdělávacího programu:

Oblasti vzdělávání jsou propojeny, vzájemně se ovlivňují a vytvářejí funkční celek.

Základní vzdělávací oblasti jsou: 

                                                        Dítě a jeho tělo.

                                                        Dítě a jeho psychika.

                                                        Dítě a ten druhý.

                                                        Dítě a společnost.

                                                        Dítě a svět.

Celoroční vzdělávací program má název „Já, my a svět okolo nás“ a je sestaven tak,aby:

-        přispíval k rozvoji dítěte a jeho učení v různých oblastech

-        umožňoval naplnit život dítěte mnohostranně pestrou nabídkou činností intelektových i praktických

-        dítě mělo možnost získávat potřebné dovednosti, poznatky, poznávat hodnoty a zaujímat postoje

 

     Jednotlivá témata jsou zpracována formálně na školní měsíce, ale v praxi nejsou pevně ohraničena. Jejich časovou délku určuje zájem dětí a aktuální dění v mateřské škole. Jsou dostatečně široká, vycházejí z přirozeného života kolem nás.

     Podtémata obsahují návrhy okruhu námětů  pro denní nabídku vzdělávacích činností pro děti. Tyto návrhy si učitelky dále rozpracovávají a konkretizují v třídním programu.

 

Ve své práci uplatňujeme tyto formy a metody práce:

-        prožitkové a kooperativní učení hrou, které je založeno na přímých zážitcích dítěte

-        upřednostňujeme smyslové vnímání jako základ veškerého přirozeného poznávání

-        aktivně podporujeme rozvoj komunikativních dovedností

-        využíváme spontánních nápadů dětí, podporujeme dětskou zvídavost a potřebu objevovat

-        uplatňujeme situační učení, spontánní sociální učení, didakticky cílenou činnost

 

Hlavní zásady pro naši práci s dětmi:

-        prioritou je pro nás vždy zájem dítěte

-        hlavní činností dítěte je hra nebo činnost, při které získává poznatky a dovednosti

-        respektujeme specifiku předškolního vzdělávání

-        uplatňujeme individuální přístup k dítěti

-        aktivity spontánní a řízené jsou vzájemně provázané a vyvážené

-        různorodost činností

-        provádíme evaluační analýzu obsahu, metod a forem denní nabídky činností 

-        sledujeme vývoj dítěte a jeho změny a pokroky zaznamenáváme

-        spolupracujeme s rodiči dětí